Cree Inc. XPGWHT-L1-R250-00E51
XPGWHT-L1-R250-00E51 picture photo
Mfg. Part Number
XPGWHT-L1-R250-00E51
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD
Datasheet Download
XPGWHT-L1-R250-00E51.pdf
Availability of XPGWHT-L1-R250-00E51
QUANTITY
XPGWHT-L1-R250-00E51 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPGWHT-L1-R250-00E51
Internal Part NumberEIS-XPGWHT-L1-R250-00E51
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6200K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test118 lm (114 lm ~ 122 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Current - Max1.5A
Thermal Resistance of Package4°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPGWHT-L1-R250-00E51
Related LinksXPGWHT-L1-, XPGWHT-L1-R250-00E51 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPGWHT-L1-R250-00E51 Details Description
Related parts for XPGWHT-L1-R250-00E51
CONN HEADR 14POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 6POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.7"L X 5.91"W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
YELLOW SHRINK TRAK .75" 250/BX datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf