Exar Corporation XR16C2850IJTR-F
XR16C2850IJTR-F picture photo
Mfg. Part Number
XR16C2850IJTR-F
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART FIFO 128B 44PLCC
Datasheet Download
XR16C2850IJTR-F.pdf
Availability of XR16C2850IJTR-F
QUANTITY
XR16C2850IJTR-F Order Process
Ship out your order
Specifications of XR16C2850IJTR-F
Internal Part NumberEIS-XR16C2850IJTR-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 02/Apr/2014
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Features-
Number of Channels2, DUART
FIFO's128 Byte
ProtocolRS232, RS485
Voltage - Supply2.97 V ~ 5.5 V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/DecoderYes
With False Start Bit DetectionYes
With Modem ControlYes
With CMOSYes
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR16C2850IJTR-F
Related LinksXR16C28, XR16C2850IJTR-F Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR16C2850IJTR-F Details Description
Related parts for XR16C2850IJTR-F
CAP FILM 5600PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
WIRE SADDLE VERT .42"X.1.05" datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN/JUMPER MOD TERM BLOCK 4POS datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
ESD MAT CV280 BLACK 48X60' datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf