Exar Corporation XR16M554IL-0B-EVB
XR16M554IL-0B-EVB picture photo
Mfg. Part Number
XR16M554IL-0B-EVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL BOARD FOR XR16M554-B 48QFN
Datasheet Download
XR16M554IL-0B-EVB.pdf
Availability of XR16M554IL-0B-EVB
QUANTITY
XR16M554IL-0B-EVB Order Process
Ship out your order
Specifications of XR16M554IL-0B-EVB
Internal Part NumberEIS-XR16M554IL-0B-EVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeInterface, UART
Embedded-
Utilized IC / PartXR16M554
Primary Attributes4-Channel (Quad)
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR16M554IL-0B-EVB
Related LinksXR16M554, XR16M554IL-0B-EVB Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR16M554IL-0B-EVB Details Description
Related parts for XR16M554IL-0B-EVB
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TOOL ALIGNMENT AEDX-8XXX 4MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
MINI MAC DIE (UPPER CONDUCTOR) datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE SZA10 PG13.5 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf