Exar Corporation XR16M554IL-0B-EVB
XR16M554IL-0B-EVB picture photo
Mfg. Part Number
XR16M554IL-0B-EVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL BOARD FOR XR16M554-B 48QFN
Datasheet Download
XR16M554IL-0B-EVB.pdf
Availability of XR16M554IL-0B-EVB
QUANTITY
XR16M554IL-0B-EVB Order Process
Ship out your order
Specifications of XR16M554IL-0B-EVB
Internal Part NumberEIS-XR16M554IL-0B-EVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeInterface, UART
Embedded-
Utilized IC / PartXR16M554
Primary Attributes4-Channel (Quad)
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR16M554IL-0B-EVB
Related LinksXR16M554, XR16M554IL-0B-EVB Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR16M554IL-0B-EVB Details Description
Related parts for XR16M554IL-0B-EVB
RES SMD 143 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE DPDT 24TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 50W datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A datasheet.pdf