Exar Corporation XR16M670IL24-F
XR16M670IL24-F picture photo
Mfg. Part Number
XR16M670IL24-F
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART FIFO 32B 24QFN
Datasheet Download
XR16M670IL24-F.pdf
Availability of XR16M670IL24-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XR16M670IL24-F Order Process
Ship out your order
Specifications of XR16M670IL24-F
Internal Part NumberEIS-XR16M670IL24-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2013
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTray
Features-
Number of Channels1, UART
FIFO's32 Byte
ProtocolRS232, RS422, RS485
Voltage - Supply1.62 V ~ 3.63 V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/DecoderYes
With False Start Bit DetectionYes
With Modem ControlYes
With CMOSYes
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR16M670IL24-F
Related LinksXR16M67, XR16M670IL24-F Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR16M670IL24-F Details Description
Related parts for XR16M670IL24-F
EVALUATION MODULE FOR ADS8402 datasheet.pdf
MOD DIODE PWR 50A 600VAC PNL MNT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 40 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf