Exar Corporation XR16V794IV-0B-EVB
XR16V794IV-0B-EVB picture photo
Mfg. Part Number
XR16V794IV-0B-EVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL BOARD FOR XR16V794-B 64TQFP
Datasheet Download
XR16V794IV-0B-EVB.pdf
Availability of XR16V794IV-0B-EVB
QUANTITY
XR16V794IV-0B-EVB Order Process
Ship out your order
Specifications of XR16V794IV-0B-EVB
Internal Part NumberEIS-XR16V794IV-0B-EVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesXR17V798/794 Eval Board Schematic
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeInterface, UART
Embedded-
Utilized IC / PartXR16V794
Primary Attributes4-Channel (Quad)
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR16V794IV-0B-EVB
Related LinksXR16V794, XR16V794IV-0B-EVB Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR16V794IV-0B-EVB Details Description
Related parts for XR16V794IV-0B-EVB
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SO datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50A 250V TO-94 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1CH 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 30A TO262AA datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf