Exar Corporation XR20V2172L64-0B-EB
XR20V2172L64-0B-EB picture photo
Mfg. Part Number
XR20V2172L64-0B-EB
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL BOARD FOR XR20V2170 64QFN
Datasheet Download
XR20V2172L64-0B-EB.pdf
Availability of XR20V2172L64-0B-EB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XR20V2172L64-0B-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of XR20V2172L64-0B-EB
Internal Part NumberEIS-XR20V2172L64-0B-EB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeInterface, UART
Embedded-
Utilized IC / PartXR20V2172
Primary Attributes2-Channel (Dual)
Secondary Attributes-
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR20V2172L64-0B-EB
Related LinksXR20V2172, XR20V2172L64-0B-EB Datasheet, Exar Corporation Distributor
XR20V2172L64-0B-EB Details Description
Related parts for XR20V2172L64-0B-EB
IC SUPERVISORY CIRCUIT MPU 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
P200-24 MEDIUM DUTY SHORT LENGTH datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 1.5A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 64POS SMD datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf