Omron XR2C-2000-HSG
XR2C-2000-HSG picture photo
Mfg. Part Number
XR2C-2000-HSG
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC SOCKET 20POS
Datasheet Download
XR2C-2000-HSG.pdf
Availability of XR2C-2000-HSG
QUANTITY
XR2C-2000-HSG Order Process
Ship out your order
Specifications of XR2C-2000-HSG
Internal Part NumberEIS-XR2C-2000-HSG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesXR2
PackagingBulk
TypeHousing
Number of Positions or Pins (Grid)20 (1 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating-
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting Type-
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post-
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance20 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XR2C-2000-HSG
Related LinksXR2C-2, XR2C-2000-HSG Datasheet, Omron Distributor
XR2C-2000-HSG Details Description
Related parts for XR2C-2000-HSG
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 SMD datasheet.pdf