Murata Electronics North America XRCGB27M000F0G00R0
XRCGB27M000F0G00R0 picture photo
Mfg. Part Number
XRCGB27M000F0G00R0
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 100ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
XRCGB27M000F0G00R0.pdf
Availability of XRCGB27M000F0G00R0
QUANTITY
XRCGB27M000F0G00R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of XRCGB27M000F0G00R0
Internal Part NumberEIS-XRCGB27M000F0G00R0
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRCGB27M000F0G00R0
Related LinksXRCGB27M0, XRCGB27M000F0G00R0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
XRCGB27M000F0G00R0 Details Description
Related parts for XRCGB27M000F0G00R0
CONN PC PIN CIRC 0.071DIA SILVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 13POS 1MM 18" datasheet.pdf