Murata Electronics North America XRCGB40M000F0G00R0
XRCGB40M000F0G00R0 picture photo
Mfg. Part Number
XRCGB40M000F0G00R0
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 100ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
XRCGB40M000F0G00R0.pdf
Availability of XRCGB40M000F0G00R0
QUANTITY
XRCGB40M000F0G00R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of XRCGB40M000F0G00R0
Internal Part NumberEIS-XRCGB40M000F0G00R0
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRCGB40M000F0G00R0
Related LinksXRCGB40M0, XRCGB40M000F0G00R0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
XRCGB40M000F0G00R0 Details Description
Related parts for XRCGB40M000F0G00R0
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-4 POS NON SHORT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC TDM/PACKET TRANSPORT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf