Cree Inc. XRCGRN-L1-R250-00M03
XRCGRN-L1-R250-00M03 picture photo
Mfg. Part Number
XRCGRN-L1-R250-00M03
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XRC 535NM GREEN 39.8LM SMD
Datasheet Download
XRCGRN-L1-R250-00M03.pdf
Availability of XRCGRN-L1-R250-00M03
QUANTITY
XRCGRN-L1-R250-00M03 Order Process
Ship out your order
Specifications of XRCGRN-L1-R250-00M03
Internal Part NumberEIS-XRCGRN-L1-R250-00M03
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® XR-C
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Wavelength528nm (525nm ~ 530nm)
Flux @ 25°C, Current - Test46 lm (40 lm ~ 52 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.7V
Current - Max500mA
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test36 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test39 lm
Thermal Resistance of Package12°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRCGRN-L1-R250-00M03
Related LinksXRCGRN-L1-, XRCGRN-L1-R250-00M03 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XRCGRN-L1-R250-00M03 Details Description
Related parts for XRCGRN-L1-R250-00M03
IC MPU/RESET CIRC 2.40V SC70-4 datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RGSTRD DVR 3-ST 20BIT 56TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 POLYSTYRENE 5MM datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf