Cree Inc. XRCROY-L1-R250-00801
XRCROY-L1-R250-00801 picture photo
Mfg. Part Number
XRCROY-L1-R250-00801
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XRC 465NM ROY BLUE 300MA SMD
Datasheet Download
XRCROY-L1-R250-00801.pdf
Availability of XRCROY-L1-R250-00801
QUANTITY
XRCROY-L1-R250-00801 Order Process
Ship out your order
Specifications of XRCROY-L1-R250-00801
Internal Part NumberEIS-XRCROY-L1-R250-00801
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® XR-C
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue, Royal
Wavelength458nm (450nm ~ 465nm)
Flux @ 25°C, Current - Test325 mW (300 mW ~ 350 mW)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Current - Max500mA
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test-
Flux @ 85°C, Current - Test293 mW
Thermal Resistance of Package12°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRCROY-L1-R250-00801
Related LinksXRCROY-L1-, XRCROY-L1-R250-00801 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XRCROY-L1-R250-00801 Details Description
Related parts for XRCROY-L1-R250-00801
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 10 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
EUROCARD DIN41612 H datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf