Exar Corporation XRT75L00DIV
XRT75L00DIV picture photo
Mfg. Part Number
XRT75L00DIV
Brief Description
IC LIU E3/DS3/STS-1 SGL 52TQFP
Datasheet Download
XRT75L00DIV.pdf
Availability of XRT75L00DIV
QUANTITY
XRT75L00DIV Order Process
Ship out your order
Specifications of XRT75L00DIV
Internal Part NumberEIS-XRT75L00DIV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2013
Standard Package96
Function*
InterfaceLIU
Number of Circuits1
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Current - Supply150mA
Power (Watts)*
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case52-LQFP
Supplier Device Package52-TQFP (10x10)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XRT75L00DIV
Related LinksXRT75, XRT75L00DIV Datasheet, Exar Corporation Distributor
XRT75L00DIV Details Description
Related parts for XRT75L00DIV
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS STR datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf