XMOS XS1-L12A-128-QF124-C10
XS1-L12A-128-QF124-C10 picture photo
Mfg. Part Number
XS1-L12A-128-QF124-C10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN
Datasheet Download
XS1-L12A-128-QF124-C10.pdf
Availability of XS1-L12A-128-QF124-C10
QUANTITY
XS1-L12A-128-QF124-C10 Order Process
Ship out your order
Specifications of XS1-L12A-128-QF124-C10
Internal Part NumberEIS-XS1-L12A-128-QF124-C10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEthernet MAC Library
TCP/IP Library for UDP-Based Networking
Using XMOS HTTP Stack
CAN to Ethernet Bridge
xScope Custom Host Endpoint
xSCOPE Bi-Directional Endpoint
eCos on xCORE
Ethernet to multiUART
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXS1
PackagingTray
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 12-Core
Speed1000MIPS
ConnectivityConfigurable
Peripherals-
Number of I/O84
Program Memory Size128KB (32K x 32)
Program Memory TypeSRAM
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case124-TFQFN Dual Rows Exposed Pad
Supplier Device Package124-QFN DualRow (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XS1-L12A-128-QF124-C10
Related LinksXS1-L12A-12, XS1-L12A-128-QF124-C10 Datasheet, XMOS Distributor
XS1-L12A-128-QF124-C10 Details Description
Related parts for XS1-L12A-128-QF124-C10
SWITCH SLIDE DP3T 11A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOW EMI LOPWR8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE D 18POS datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 1MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf