Essentra Components (formerly Richco, Inc.) XT3121000A
XT3121000A picture photo
Mfg. Part Number
XT3121000A
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 1.160" NYLON BLK
Datasheet Download
XT3121000A.pdf
Availability of XT3121000A
QUANTITY
XT3121000A Order Process
Ship out your order
Specifications of XT3121000A
Internal Part NumberEIS-XT3121000A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesXT
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length1.160" (29.46mm)
Head Diameter0.874" (22.20mm)
Head Height0.100" (2.54mm)
Hole Diameter0.312" (7.92mm) 5/16"
Grip Range0.062" ~ 1.000" (1.57mm ~ 25.40mm) 1/16" ~ 1"
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XT3121000A
Related LinksXT312, XT3121000A Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
XT3121000A Details Description
Related parts for XT3121000A
LABEL S LAM DM VNL GRY 1X1.44" datasheet.pdf
JUMPER ZQV 2.5N 1/4-2 BLACK datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
STATION 6-PUSHBUTTON 30MM datasheet.pdf
MCU 8BIT 32K MEMORY 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA 0.3" datasheet.pdf
LCD TOUCH 128X240 WHT/GRY datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf