Cree Inc. XTEAWT-00-0000-000000G50
XTEAWT-00-0000-000000G50 picture photo
Mfg. Part Number
XTEAWT-00-0000-000000G50
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD
Datasheet Download
XTEAWT-00-0000-000000G50.pdf
Availability of XTEAWT-00-0000-000000G50
QUANTITY
XTEAWT-00-0000-000000G50 Order Process
Ship out your order
Specifications of XTEAWT-00-0000-000000G50
Internal Part NumberEIS-XTEAWT-00-0000-000000G50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLamp XT-E White LEDs
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp XB-D & XT-E White – Cree
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XT-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6200K
Flux @ 85°C, Current - Test135 lm (130 lm ~ 139 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.85V
Lumens/Watt @ Current - Test135 lm/W
CRI (Color Rendering Index)-
Current - Max1.5A
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XTEAWT-00-0000-000000G50
Related LinksXTEAWT-00-00, XTEAWT-00-0000-000000G50 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XTEAWT-00-0000-000000G50 Details Description
Related parts for XTEAWT-00-0000-000000G50
IC REG LDO 3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
C/A 24FIB MPO 62.5/125 PLENUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT RA datasheet.pdf