XMOS XU212-256-TQ128-I20
XU212-256-TQ128-I20 picture photo
Mfg. Part Number
XU212-256-TQ128-I20
Brief Description
IC MCU 256KB RAM 128TQFP
Datasheet Download
XU212-256-TQ128-I20.pdf
Availability of XU212-256-TQ128-I20
QUANTITY
XU212-256-TQ128-I20 Order Process
Ship out your order
Specifications of XU212-256-TQ128-I20
Internal Part NumberEIS-XU212-256-TQ128-I20
Standard Package90
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 12-Core
Speed2000MIPS
ConnectivityUSB
Peripherals-
Number of I/O81
EEPROM Size-
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case128-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package128-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XU212-256-TQ128-I20
Related LinksXU212-256, XU212-256-TQ128-I20 Datasheet, XMOS Distributor
XU212-256-TQ128-I20 Details Description
Related parts for XU212-256-TQ128-I20
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 243V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 5POS datasheet.pdf
TFLEX 570 9" X 9" datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf