XMOS XU232-1024-FB324-C40
XU232-1024-FB324-C40 picture photo
Mfg. Part Number
XU232-1024-FB324-C40
Brief Description
IC MCU 1024KB RAM 24CORE 324FBGA
Datasheet Download
XU232-1024-FB324-C40.pdf
Availability of XU232-1024-FB324-C40
QUANTITY
XU232-1024-FB324-C40 Order Process
Ship out your order
Specifications of XU232-1024-FB324-C40
Internal Part NumberEIS-XU232-1024-FB324-C40
Standard Package168
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 32-Core
Speed4000MIPS
ConnectivityUSB
Peripherals-
Number of I/O208
EEPROM Size-
RAM Size1M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case324-FBGA
Supplier Device Package324-FBGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XU232-1024-FB324-C40
Related LinksXU232-1024, XU232-1024-FB324-C40 Datasheet, XMOS Distributor
XU232-1024-FB324-C40 Details Description
Related parts for XU232-1024-FB324-C40
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 0606 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 141 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT VBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf