Eaton (formerly Cooper Bussmann) XV3560-2R7407-R
XV3560-2R7407-R picture photo
Mfg. Part Number
XV3560-2R7407-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 400F -5% +10% 2.7V T/H
Datasheet Download
XV3560-2R7407-R.pdf
Availability of XV3560-2R7407-R
QUANTITY
XV3560-2R7407-R Order Process
Ship out your order
Specifications of XV3560-2R7407-R
Internal Part NumberEIS-XV3560-2R7407-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductXV Series Ultra-Low ESR 2.7 Volt Supercapacitors
PowerStor X Series Ultra-Low ESR Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® XV
PackagingBulk
Capacitance400F
Tolerance-5%, +10%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.480" (63.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XV3560-2R7407-R
Related LinksXV3560-, XV3560-2R7407-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
XV3560-2R7407-R Details Description
Related parts for XV3560-2R7407-R
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RESIST VAR TRPL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512M 2.5NS 84WBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf