| Internal Part Number | EIS-XZFMOK10A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 400 | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 1 | |
| Size / Dimension | 0.512" H x 0.358" W x 0.148" D (13.00mm x 9.10mm x 3.75mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Orange | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Millicandela Rating | 15mcd | |
| Wavelength - Peak | 610nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |