| Internal Part Number | EIS-XZFMYK10C2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 2 | |
| Size / Dimension | 0.512" H x 0.728" W x 0.148" D (13.00mm x 18.50mm x 3.75mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Cathode | |
| Color | Yellow | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.95V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Millicandela Rating | 14mcd | |
| Wavelength - Peak | 590nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |