Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007100K000T0L
Y0007100K000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007100K000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007100K000T0L.pdf
Availability of Y0007100K000T0L
QUANTITY
Y0007100K000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007100K000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007100K000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007100K000T0L
Y0007100K000T0L Details Description
Related parts for Y0007100K000T0L
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 64EASYBGA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.7A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
RCPT MINI DIMM REV RA 200CKT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.260" 5MM 3LD datasheet.pdf
4065-27 CUT OFF DIE BLADE datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF NGP 406-430MHZ datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf