Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007107R794A9L
Y0007107R794A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007107R794A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107.794 OHM 0.6W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y0007107R794A9L.pdf
Availability of Y0007107R794A9L
QUANTITY
Y0007107R794A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007107R794A9L
Internal Part NumberEIS-Y0007107R794A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107.794
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007107R794A9L
Y0007107R794A9L Details Description
Related parts for Y0007107R794A9L
FIXED IND 6.8UH 3.4A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARRIER COVER datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf