Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007111R670T0L
Y0007111R670T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007111R670T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 111.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007111R670T0L.pdf
Availability of Y0007111R670T0L
QUANTITY
Y0007111R670T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007111R670T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007111R670T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111.67
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007111R670T0L
Y0007111R670T0L Details Description
Related parts for Y0007111R670T0L
FERRITE CHIP 1000 OHM 400MA 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 9.1NS 44VQFP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT +5V 14BIT 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
BCH-500H-24 BK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf