Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007120R200T9L
Y0007120R200T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007120R200T9L
Brief Description
RES 120.2 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007120R200T9L.pdf
Availability of Y0007120R200T9L
QUANTITY
Y0007120R200T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007120R200T9L
Internal Part NumberEIS-Y0007120R200T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120.2
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007120R200T9L
Y0007120R200T9L Details Description
Related parts for Y0007120R200T9L
TRIAC SENS GATE 800V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" BLACK datasheet.pdf
DELCON 24VDCIN/250VDC 1.8AOUT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf