Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000712K0000T0L
Y000712K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000712K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000712K0000T0L.pdf
Availability of Y000712K0000T0L
QUANTITY
Y000712K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000712K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000712K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000712K0000T0L
Y000712K0000T0L Details Description
Related parts for Y000712K0000T0L
CONN HEADER 18POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 847MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 3V datasheet.pdf
IC REG CTLR DUAL MEM TERM 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
RES 684K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf