Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000713K6600T0L
Y000713K6600T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000713K6600T0L
Brief Description
RES 13.66K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000713K6600T0L.pdf
Availability of Y000713K6600T0L
QUANTITY
Y000713K6600T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000713K6600T0L
Internal Part NumberEIS-Y000713K6600T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.66k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000713K6600T0L
Y000713K6600T0L Details Description
Related parts for Y000713K6600T0L
RES SMD 27K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN LOW CURR TRI BLK datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
RES SMD 691.07 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf