Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007140K000B0L
Y0007140K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007140K000B0L
Brief Description
RES 140K OHM 0.4W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007140K000B0L.pdf
Availability of Y0007140K000B0L
QUANTITY
Y0007140K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007140K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0007140K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007140K000B0L
Y0007140K000B0L Details Description
Related parts for Y0007140K000B0L
RES 75K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 12-26AWG datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf