Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007147K000B9L
Y0007147K000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007147K000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147K OHM 0.4W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007147K000B9L.pdf
Availability of Y0007147K000B9L
QUANTITY
Y0007147K000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007147K000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0007147K000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007147K000B9L
Y0007147K000B9L Details Description
Related parts for Y0007147K000B9L
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
IC QUAD LO-HI VOLT SHFTR 16SO datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 31A MX datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
SLZF 5.08/11/180FI SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 5.5V 4DSBGA datasheet.pdf