Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000715R4910Q9L
Y000715R4910Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000715R4910Q9L
Brief Description
RES 15.491 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y000715R4910Q9L.pdf
Availability of Y000715R4910Q9L
QUANTITY
Y000715R4910Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000715R4910Q9L
Internal Part NumberEIS-Y000715R4910Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.491
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000715R4910Q9L
Y000715R4910Q9L Details Description
Related parts for Y000715R4910Q9L
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf