Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007160R820A9L
Y0007160R820A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007160R820A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160.82 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007160R820A9L.pdf
Availability of Y0007160R820A9L
QUANTITY
Y0007160R820A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007160R820A9L
Internal Part NumberEIS-Y0007160R820A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160.82
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007160R820A9L
Y0007160R820A9L Details Description
Related parts for Y0007160R820A9L
HEX NUT FOR E13 SERIES SWITCH datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/2W 0207 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
LED 2X4MM BI-LVL RD,YW TINT DIFF datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 35V DO5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 13A 125V datasheet.pdf