Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007160R820A9L
Y0007160R820A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007160R820A9L
Brief Description
RES 160.82 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007160R820A9L.pdf
Availability of Y0007160R820A9L
QUANTITY
Y0007160R820A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007160R820A9L
Internal Part NumberEIS-Y0007160R820A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160.82
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007160R820A9L
Y0007160R820A9L Details Description
Related parts for Y0007160R820A9L
THYRISTOR STUD 400V 150A TO-93 datasheet.pdf
JUNIOR POWER TIMER TAB 2,8 datasheet.pdf
DIG RK SW -M02- CNNS datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 2OUTPUT datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 3.59UH N87 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf