Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000716K2200B9L
Y000716K2200B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000716K2200B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.22K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000716K2200B9L.pdf
Availability of Y000716K2200B9L
QUANTITY
Y000716K2200B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000716K2200B9L
Internal Part NumberEIS-Y000716K2200B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000716K2200B9L
Y000716K2200B9L Details Description
Related parts for Y000716K2200B9L
CONN RCPT .100" 11POS TIN T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf