Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000717K4000B9L
Y000717K4000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000717K4000B9L
Brief Description
RES 17.4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000717K4000B9L.pdf
Availability of Y000717K4000B9L
QUANTITY
Y000717K4000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000717K4000B9L
Internal Part NumberEIS-Y000717K4000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000717K4000B9L
Y000717K4000B9L Details Description
Related parts for Y000717K4000B9L
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG FH 140POS .050 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/POUCH 12PC datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 300VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf