Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000717R9000B0L
Y000717R9000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000717R9000B0L
Brief Description
RES 17.9 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000717R9000B0L.pdf
Availability of Y000717R9000B0L
QUANTITY
Y000717R9000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000717R9000B0L
Internal Part NumberEIS-Y000717R9000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000717R9000B0L
Y000717R9000B0L Details Description
Related parts for Y000717R9000B0L
RES 110K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KEYPAD 3X4 MATRIX AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LSR SNSR HD RETRO-REFLECT COAX L datasheet.pdf
MICRO 100C SKT 120" RBW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf