Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007180R000B9L
Y0007180R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007180R000B9L
Brief Description
RES 180 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007180R000B9L.pdf
Availability of Y0007180R000B9L
QUANTITY
Y0007180R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007180R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0007180R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007180R000B9L
Y0007180R000B9L Details Description
Related parts for Y0007180R000B9L
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC GTL TO GTL BUFF 4BIT 14TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7719 datasheet.pdf
MULTIGIG RT T1 1" BP FULL STND datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 2A datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 64P+1GND WIRE WRAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 448MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 417 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf