Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007187R000A0L
Y0007187R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007187R000A0L
Brief Description
RES 187 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007187R000A0L.pdf
Availability of Y0007187R000A0L
QUANTITY
Y0007187R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007187R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y0007187R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007187R000A0L
Y0007187R000A0L Details Description
Related parts for Y0007187R000A0L
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVT DC/DC 3.3/2.5V 50W OUT datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
MARKER TIE WRAP STD WR BLK 14.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-3PN datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 10MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf