Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00071K05000Q0L
Y00071K05000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00071K05000Q0L
Brief Description
RES 1.05K OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y00071K05000Q0L.pdf
Availability of Y00071K05000Q0L
QUANTITY
Y00071K05000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00071K05000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y00071K05000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00071K05000Q0L
Y00071K05000Q0L Details Description
Related parts for Y00071K05000Q0L
JUMPER-H1503TR/A3048N/X 10" datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 144TQFP datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 25V SOD323 datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE IDC 24 datasheet.pdf
COIL CHOKE 10MH 2.3A PIN datasheet.pdf
STD BANANA SOCKET PNL MNT BLUE datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf