Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00071K08960V0L
Y00071K08960V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00071K08960V0L
Brief Description
RES 1.0896K OHM 0.6W 0.005% RAD
Datasheet Download
Y00071K08960V0L.pdf
Availability of Y00071K08960V0L
QUANTITY
Y00071K08960V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00071K08960V0L
Internal Part NumberEIS-Y00071K08960V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.0896k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00071K08960V0L
Y00071K08960V0L Details Description
Related parts for Y00071K08960V0L
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 150MA 4-DIP 350V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
TOOL MANUAL ARBOR PRESS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 7POS 3.81MM GRN datasheet.pdf