Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00071K14600A0L
Y00071K14600A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00071K14600A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.146K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y00071K14600A0L.pdf
Availability of Y00071K14600A0L
QUANTITY
Y00071K14600A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00071K14600A0L
Internal Part NumberEIS-Y00071K14600A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.146k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00071K14600A0L
Y00071K14600A0L Details Description
Related parts for Y00071K14600A0L
IC INVERTER TRIPLE SOT23-8 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1080PF 20KV Z5T DISK datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM VMN2 datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOPIPE VERTICAL LIGHTPIPE.550" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf