Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007200R000Q9L
Y0007200R000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007200R000Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0007200R000Q9L.pdf
Availability of Y0007200R000Q9L
QUANTITY
Y0007200R000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007200R000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0007200R000Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007200R000Q9L
Y0007200R000Q9L Details Description
Related parts for Y0007200R000Q9L
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1W DO41 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 2CKT datasheet.pdf