Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007200R000Q9L
Y0007200R000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007200R000Q9L
Brief Description
RES 200 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0007200R000Q9L.pdf
Availability of Y0007200R000Q9L
QUANTITY
Y0007200R000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007200R000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0007200R000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007200R000Q9L
Y0007200R000Q9L Details Description
Related parts for Y0007200R000Q9L
RES 6.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SCSI .085" FEMALE PCB 36POS datasheet.pdf
CONN JACK 2-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf