Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000720K0000Q9L
Y000720K0000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000720K0000Q9L
Brief Description
RES 20K OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y000720K0000Q9L.pdf
Availability of Y000720K0000Q9L
QUANTITY
Y000720K0000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000720K0000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y000720K0000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000720K0000Q9L
Y000720K0000Q9L Details Description
Related parts for Y000720K0000Q9L
IC SENSOR UNDERVOLTAGE TO226AA datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 72W OUT T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
LAMP INCAND S-6 CANDLEBRA 155V datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IP PCI MASTER/TARGET 32B EC/ECP datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RADIAL VARISTOR 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf