Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007210R000V0L
Y0007210R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007210R000V0L
Brief Description
RES 210 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0007210R000V0L.pdf
Availability of Y0007210R000V0L
QUANTITY
Y0007210R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007210R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0007210R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007210R000V0L
Y0007210R000V0L Details Description
Related parts for Y0007210R000V0L
IDC CABLE - MSC16K/MC16M/MPL16K datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .156"L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR SQ 3 OR 4 POLE datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG #5 datasheet.pdf
BOARD EVAL 15W 350MA TRIAC DIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
HIGHTEMP LONG DIST LENS UNIT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf