Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007250R000T0L
Y0007250R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007250R000T0L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007250R000T0L.pdf
Availability of Y0007250R000T0L
QUANTITY
Y0007250R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007250R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007250R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007250R000T0L
Y0007250R000T0L Details Description
Related parts for Y0007250R000T0L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf