Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000726K3610T0L
Y000726K3610T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000726K3610T0L
Brief Description
RES 26.361K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y000726K3610T0L.pdf
Availability of Y000726K3610T0L
QUANTITY
Y000726K3610T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000726K3610T0L
Internal Part NumberEIS-Y000726K3610T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.361k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000726K3610T0L
Y000726K3610T0L Details Description
Related parts for Y000726K3610T0L
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RF CONNECTOR ADAPTOR KIT datasheet.pdf
THYRISTOR 58V 150A SMB datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf