Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072K30000B9L
Y00072K30000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072K30000B9L
Brief Description
RES 2.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00072K30000B9L.pdf
Availability of Y00072K30000B9L
QUANTITY
Y00072K30000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072K30000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00072K30000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072K30000B9L
Y00072K30000B9L Details Description
Related parts for Y00072K30000B9L
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf