Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072K50000B0L
Y00072K50000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072K50000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00072K50000B0L.pdf
Availability of Y00072K50000B0L
QUANTITY
Y00072K50000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072K50000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00072K50000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072K50000B0L
Y00072K50000B0L Details Description
Related parts for Y00072K50000B0L
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 5A SOT-89 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A/0.3A 10DFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf