Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072R50000D0L
Y00072R50000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072R50000D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00072R50000D0L.pdf
Availability of Y00072R50000D0L
QUANTITY
Y00072R50000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072R50000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00072R50000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072R50000D0L
Y00072R50000D0L Details Description
Related parts for Y00072R50000D0L
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 430X161MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
IC LATCH 16BIT TRANSP D 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
XCEDE RIGHT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf