Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00072R50000D0L
Y00072R50000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00072R50000D0L
Brief Description
RES 2.5 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00072R50000D0L.pdf
Availability of Y00072R50000D0L
QUANTITY
Y00072R50000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00072R50000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00072R50000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00072R50000D0L
Y00072R50000D0L Details Description
Related parts for Y00072R50000D0L
IC TRANSCVR/REG LV 5V 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 20A TO-252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf